Sanayi Boruları

Boru kullanımı genel olarak tesisat alanında olmaktadır. Kullanım amacı ve alanına göre çeşitlilik gösteren boruların üretimi sırasında kullanılan malzemelerin kalitesi ve dayanıklılık özellikleri dikkat edilen noktalar olmaktadır. Birçok alanda kullanım avantajına sahip olan boru çeşitlerinin arasında sanayi boruları yer almaktadır.

Sanayi bölgelerinde üretim ve değerlendirme aşamaları yer alması nedeni ile bu mekanlarda sağlıklı ve güvenilir ortamlar yaratmak gerekli olmaktadır. Gıda, üretim ve birçok amaçlı kurulan sanayi fabrikalarında gerekli olan tüm tedbirlerin alınması gerekli olmaktadır.

Yalıtımlı boru sistemleri yanında atık su sistemleri için tasarlanan boruların sanayi borusu olarak yüksek kimyasal içeren maddelerin taşınması için oldukça önemli bir ürün olmaktadır. Bina iskelelerinde vazgeçilmez bir parça olan borular oldukça dayanıklı ve kaliteli bir ürün olmaktadır.

Sanayi Borusu Nedir?

Önceden planlanarak tasarlanan sanayi boruları istenilen ölçü ve ebatlar da tüm endüstriyel alanda kullanılacak şekilde hazırlanmaktadır. Sanayi borusu birçok endüstri mekanlarında akışkan madde ve katı madde taşıyan yapı donanım malzemesi olmaktadır. Sanayi boruları genel olarak silindir şekilde olmaktadır.

Özel olarak bağlantı kurulan düz bölümler ile yapı şeklini almaktadır. Ayrıca geniş bir sıcaklık aralığında işlem gören sanayi boruları oluşan basınca en iyi dayanıklılığı göstermektedir. Genellikle hijyen ve ortam temizliğinin oldukça fazla önem teşkil ettiği gıda sektöründe sanayi borusu tercih edilmektedir.

Sanayi Borusu Özellikleri

  • İstenilen ölçüde tasarlanmaktadır.
  • Boyalı ya da galvanizli şekilde hazırlanma imkanı sunmaktadır.
  • Direnç oranı oldukça yüksek olan bir üründür.
  • Paslanmaz şekilde tasarım yapılmaktadır.
  • Sıcak haddelenmiş ürünlerin galvanizli şekilde hazırlanması ile elde edilmektedir.

Sanayi Borusu Kullanım Alanları

Konut ya da sanayi amacı ile kullanılan mekanların inşasında kullanılmaktadır. Ayrıca makine ve tarım aletlerinin yapımında kullanıma uygun olmaktadır. Tüm konut ve sanayi tipi ile ilgili tüm alanlarda kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Gemi taşımacılığı ve otobüs taşımacılığı alanında kullanılmaktadır. Çeşitli sektörlerde ihtiyacı karşılayan sanayi boruları uzun ömürlü kullanıma uygun olacak şekilde tasarlanmaktadır.

Sanayi Borusu Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım amacı ve alanına uygun olması nedeni ile sanayi borusu farklılık göstermektedir. Sanayi borusu çeşitleri arasında koruyucu yağlı sanayi borusu, galvaniz kaplamalı sanayi borusu, boyalı sanayi borusu yer almaktadır. Galvaniz kaplamalı sanayi borusu sıcak haddeleme işlemi ile elde edilmektedir. Koruyucu yağlı sanayi borusu soğuk haddeleme işlemi ile elde edilmektedir. Koruyucu yağ katmanı sayesinde yüksek dayanıklılık sağlayan koruyucu yağlı sanayi borusu müşteriler tarafından en fazla tercih edilen sanayi borusu türü olmaktadır.

Sanayi Borusu
Scroll to Top