Hrp Saclar

Sac ürünleri birçok çeşidi sayesinde ihtiyaca göre değişiklik göstermekle birlikte her alanda yapım aşamasında kolaylık sağlamaktadır. Soğuk şekillendirme ile uygun düşük karbonlu sıcak haddelenmiş çelikler ile elde edilen sac ürününe hrp sac denilmektedir. Birçok sektörde kullanım olanağı sunan sac modelleri birden fazla makine ve araçların inşası sırasında kullanılan ve sıkça tercih edilen ürünler arasında hrp saclar yer almaktadır. Sıcak haddeleme işlemi kristalleşme sıcağının oldukça fazla üzerinde olan silindirler ile sacların geçirilmesi olarak adlandırılmaktadır.

HRP Sac Modelleri

HRP sac modeli sıcak haddelenmiş yassı çeliklerin ısıtma işlemi yapılmadan haddelenmesi ile üretilmektedir. Kalınlıkları 0,20 ile 2,00 mm arasında değişmekte olup rulo ya da sac şeklindeki yassı çelik ürünleri elde edilmektedir.

HRP Sac Nasıl Üretilir?

Levha haline getirilen demir malzeme olan hrp sac kalın levhaların silindirler arasından geçirilmesi ile haddelemeyle elde edilmektedir. Sıcak olarak yapılan ilk haddelemeden sonra, düzgün bir yüzey elde etmesi için, soğuk haddeleme yapılmaktadır.

Değişik kalınlıklarda olan hrp saclar, belirli standart ölçüler dâhilinde veya şeritler halinde kesilmektedir. HRP sac modelleri sıcak haddelenmiş rulo sacların temizlemiş hali olarak ya özetlenebilmektedir. Temizleme hattında yüzeyi temizlenen saclar isteğe göre yağlanabilme özelliğine sahip olmaktadır.

HRP Sac Modelleri Kullanım Alanları

Üretilen ürünlerin fiziksel özellikleri rulo boyunca homojen olmakta ve yüzey düzgünlüğü ile genişlik ve kalınlık değerleri de beklentileri en üst seviyede karşılayacak bir ürün olmaktadır. Genel uygulama alanları dolayısı ile soğuk şekillendirmeye uygun derin çekilebilecek kalitede ve otomotiv sektöründe, dayanıklı ev aletleri yapımında, mutfak eşyalarında, radyatör ve havalandırma ekipmanlarının imalatında, mukavemetin istendiği uygulamalarda kullanılmaktadır. HRP sac ürünleri ayrıca tank üretiminde de yaygın şekilde kullanılan bir malzeme olmaktadır.

HRP Sac Modelleri Özellikleri

Yaşlanamaya karşı dayanıklılık sağlayan, kolay şekillenen ve iyi kaynaklanabilir özellikleri ile ön plana çıkan daha fazla derin çekme işlemine uygun kalitede ve otomotiv ve beyaz eşya sektörlerinde sık sık tercih edilen bir ürün olmaktadır.

Yüksek orandaki beklentileri karşılamaya yönelik olarak kullanılan hrp sac modelleri iyi şekil almasının yanında geliştirilmiş kaynaklanabilen ve kombin edilen bir ürün olmaktadır. Düşük karbon ve mikro yöntemi ile üretilmiş yüksek dayanıklılık ve düşük oranlı çelik kaliteleri ve otomotiv sanayi yan sektöründe tercih edilmektedir.

Derin çekilinebilirlik özelliğine sahip olan hrp saclar, tek ya da çift kat ya da tek veya çift pişirme yapılarak kullanılan emaye kaplamaya uygun çelik ve mutfak eşyaları imalatında kullanılmaktadır.

Hrp Sac