Galvanizli Borular

Kireçlenme ya da paslanmayı önleyen botu ihtiyacında bulunan müşterilerin ilk tercihleri arasında galvanizli borular yer almaktadır. Çelik ve çinko dayanıklı ve sağlam ürünler olmaktadır. Erimiş çinkonun içine metalin kaldırılması işlemine galvaniz ismi verilmektedir. Bu işlem sayesinde oldukça dayanıklı ve sağlam ürünler elde edilmektedir. Galvaniz işlemi çelik borularda sıcak daldırma yöntemi ile yapılmaktadır. Bu sayede uzun yıllar kullanım avantajı elde edilmektedir. Günümüz dünyasında en çok tercih edilen dayanıklı ve dirençli ürünler arasında yer alan ürünler galvaniz boru olmaktadır.

Galvaniz Boru Nedir?

Galvanizli boru çeliğin çinko ile kaplanması işlemi olmaktadır. Çok eskiye dayanan oldukça köklü bir işlem olan galvanizli borular yer aldığı projelere olumlu yönde katkı sağlaması nedeni ile sık sık tercih edilen bir ürün olmaktadır. Galvaniz işleminin yapılması için çeliğin fosfor ve silisyum yönünden zengin olması gerekli olmaktadır.

Galvanizli borular dayanıklı olduğu için bulunduğu alanlarda istenilen sıcaklıktaki su ve gazın sorunsuz şekilde taşınması imkanı sunmaktadır. Siyah boruların üretim sırasında galvanizleme işlemi yapılması ile galvanizli su boruları elde edilmektedir. Galvaniz yöntemi ile oluşan her türlü doğa olayına karşı sağlam, dayanıklı ve yapısını koruyan borular elde edilmektedir. Ayrıca çevre dostu ürünler üretimi sağlanması amacı ile galvanizli borular vazgeçilmez ürünler olarak öne çıkmaktadır.

Galvanizli Boru Özellikleri

 • Galvanizli borular yüksek sıcaklık ve nem ile korozyona karşı oldukça dayanıklı olmaktadır.
 • Galvaniz işlemi sayesinde kullanım ömrü ve verimliliği korunmaktadır.
 • Ekonomik fiyatları sayesinde oldukça fazla ilgi görmektedir.
 • Temin edilmesi oldukça kolay olan ürünler olmaktadır.
 • Galvaniz boru ayrıca tuza ve diğer asitlere karşı oldukça dirençli olmaktadır.
 • Farklı boyut ya da paketleme olanağı sunmaktadır.

Galvaniz Boru Kullanım Alanları

Eski dönemde sadece su tesisatında kullanılan galvanizli borular geniş yelpazede kullanım avantajı sağlamaktadır. Dış mekan uygulamalarında, iskele ve çit direklerinde korkuluk yapımında kullanılan ürünler olmaktadır. Ayrıca yangın alanlarının tesisatlarında, bayrak direği yapımında, alt yapı çalışmaları sırasında kullanıma uygun olmaktadır. Genel kullanım alanları ise;

 • Denizcilik alanında
 • Klima ünite içlerinde
 • Bina yangın merdiveni yapımında
 • Sera, hangar ha da depo gibi mekanların yapımı aşamasında
 • Otomotiv sektöründe galvanizli borular kullanıma uygun olmaktadır.

Sıcak Daldırma İşlemi

Sıcak daldırma işlemi yapılan temizleme sonrasında uygun olan çelik malzemenin kazan içerisinde belirli sıcaklığa gelen çinkoya daldırma işlemi ile yapılmaktadır. Montaj kolaylığı sağlayan bu borular uygun bakım masrafları ile oldukça avantajlı ürünler olmaktadır. Sıcaklık değeri genel olarak 450 ile 500 derece arasında değişkenlik göstermektedir.

Galvanizli Profil