Çelik Flanş

Çelik flanş paslanmazlık özelliğine sahip dayanaklı materyallerden oluşmaktadır.  En kuvvetli materyaller arasında yerini almış olan çelik flanşın birçok çeşidi bulunmaktadır. Hareketli makinelerde genellikle serbest flanş tercih edilmekte olup bu hareketli makinaların hareket kaynağının kısıtlanmadan çalışmasını sağlamak içindir. Paslanmaz dişli flanşlar ise genellikle borularda kullanılmaktadır bunun sebebi ise bağlantı elamanı olarak kullanım alanı olmasıdır. Flanş sektörü genişledikçe kullanım alanı da genişlemektedir.

Çelik flanş çeşitli makine parçalarında sızdırmazlık özelliğe sahip olan bir malzemedir. Bu malzemeler çeşitli normlar ve bağlantılarda kullanılmaktadır. Bu ekipmanlar kullanılacağı alanlara göre farklı boyutlarda ve şekillerde üretilmektedirler. Flanş bulunduğu bölgeyi koruyan ve dayanıklılığını arttıran darbeye ve korozyona karşı sağlam kalmasını sağlayan bir malzemedir. Bunun için kullanım alanı geniştir. Kullanıldığı her bölgede kilit bir durumdadır. Flanşın kullanıldığı ürünlerin boyutları büyüdüğü zaman flanş da aynı oranda büyümektedir. Kullanılan ürünün sağlamlığı için bu detay çok önemlidir.

çelik flanşlar

Çelik Flanş Çeşitleri

Kullanım alanı fazla olan çelik flanşın çeşitleri de fazladır. Kullanım alanına göre 5 gruba ayrılmaktadır. Her flanş kullanıldığı alanın kilit noktası haline gelmektedir. Doğru alanlarda kullanılması için ise kullanım alanlarına göre çeşitliliği artmış ve her alan için o alana uygun flanşlar üretilmiştir.

çelik flanş

Çelik flanş çeşitleri şu şekildedir:

  • Paslanmaz düz flanş
  • Paslanmaz kaynak boyunlu flanş
  • Paslanmaz dişli flanş
  • Paslanmaz kör flanş
  • Paslanmaz serbest flanş
çelik flanş